Pavúky 

pavúk    Pavúky nepatria do hmyzu, ale do skupiny pavúkovcov. Majú 4 páry nôh a 8 očí. V hryzadláchna prednej časti hlavohrude majú umiestnené jedové žľazy. Jed pavúkov žijúcich v strednej Európe nie je pre človeka nebezpečný.

    Dýchajú jedným alebo dvoma pľúcnymi vakmi, len zriedkavo vzdušnicami. Na konci bruška majú tri páry snovacích bradaviek, pomocou ktorých tvoria pavučinové vlákno. Je to tekutina, ktorá na vzduchu rýchlo tuhne. Do neho zabaľuje vajíčka, alebo ho používajú na stavbu pavučín, či pascí, do ktorých chytajú svoju korisť. 

    Pavúky sú mäsožravé živočíchy a prevažnú zložku ich potravy tvorí hmyz. Preto sú pavúky veľmi dôležitým činiteľom pri premnožení škodcov. V domácnostiach lovia mole a komáre. PAoznáme asi 40 tisíc druhov pavúkov, ktoré obývajú rozmanité prostredia od morského pobrežia po vrcholky hôr.U väčšiny druhov sú samce menšie než samice a s toho dôvodu najprv donesú samičke potravu, aby si ich nepomýlila s potravou.

   Vajíčka kladú do vajcového vaku alebo zámotku. Pavúky kladú zámotky pod kamene alebo drevo ležiace na zemi, alebo ich samička nosí so sebou. Niektoré pavúky kladú len niekoľko vajíčok, niektoré až sto. Za niekoľko týždňov sa vyliahne z vajíčka malý pavúčik, ktorý ostáva ešte v zámotku. Podobá sa na dospelého jedinca, je však málo sfarbený a chýbajú mu chlpy a tŕne. Všetky pavúky sa najmenej raz zvliekajú ešte pred tým než opustia zámotok. Niektoré druhy sa zvliekajú aj 3 až 7 ráz. Stáva sa že sa mu to nepodarí a vtedy pavúk hynie. Pokiaľ sú malé pavúčiky v zámotku živia sa zvyškami žĺtka z vajíčok.